Koiraterapeutista tuli kansainvälinen muotovalio
- Valiokoira. Merja Heikkilän omistama Mustanevan Rupla on kansainvälinen muotovalio, Suomen käyttövalio ja vieläpä menestynyt koiraterapeutti.
Kun Mustanevan Rupla tuli Heikkilän taloon, ei Merja Heikkilä ajatellutkaan, että koirasta tulisi rotunsa näyttelyvalio. Ruplan tehtävänä oli nimittäin toimia koiraterapeuttina.
– Poikamme pelkäsi koiria, joten Ruplan tehtävä oli olla hänen koiraterapeuttinaan. Siinäkin Rupla onnistui, sillä poika ei enää koe koirakammoa, kertoi Merja Heikkilä.
Merja otaksui myös, että Jämtlannin pystykorva Rupla on äänekäs pihavahti.
– Väärässä olin, sillä Rupla on erittäin kiltti kaikille ihmisille ja hyvin sosiaalinen luonteeltaan.
Nyt viiden vuoden ikäinen Rupla – koira parhaassa iässään – on saavuttanut Suomen, Liettuan ja Eestin muotovaliotittelit, ja kolmen tunnustuksen myötä myös kansainvälisen muotovalion arvon. Sen lisäksi koira on näyttänyt osaamisensa hirvijahdissa, sillä se on myös tienannut käyttövalion arvon Suomessa.
– Rupla on aivan innoissaan, kun pääsee hirvimetsälle.
Ruplan hirvikoiraksi on kouluttanut sen alkuperäinen omistaja Veli-Jukka Heikkilä, joka toimi myös Ruplan ohjaajana hirvikokeissa.
Merja Heikkilä ei kadu päätöstään käyttää Ruplaa koiranäyttelyissä. Kansainvälinen muotovalio -titteli todistaa, että kysessä on rotunsa valioyksilö.
– Tuomarit ovat kehuneet Ruplan liikettä, rakennetta ja turkkia. Yksi tuomari sanoi, että Ruplalla on ”täydellinen häntä”.
Näyttelymatkat ovat sujuneet hienosti, sillä Rupla tottui nopeasti matkustamiseenkin.
– Eniten koira taisi pelätä, kun se oli ensimmäistä kertaa hississä. Rupla oli aivan ihmeissään, kun yhtäkkiä liikuttiin pystysuunnassa suljetussa tilassa, muisteli Merja Heikkilä.
Jämtlannin pystykorva on ohittanut Norjan harmaan hirvikoiran Suomen suosituimpana hirvikoirana. Rotu ei kuitenkaan ole tuttu edes kaikille näyttelytuomareille.
– Liettuassa huomasin, että itävaltalainen tuomari selasi kirjastaan rotumääritelmiä Ruplaa arvioidessaan. Ammattimiehen tavoin hän kuitenkin hoiti hommansa nopeasti ja pystyi tekemään asiallisen arvion.
Heikkilän perheessä on nykyään kaksi Jämtlannin pystykorvaa, Rupla ja sen puolitoistavuotias poika Markka.



Onnea menestyksen johdosta. Ja kiitos siitä, että annoitte hyvän esimerkin, miten lapsen koirapelkoa voisi lieventää. Ei ehkä tule kodissa ensimmäisenä mieleen, että otetaan kotiin koira.Normaalisti kaiketi jätetään koira hankkimatta, jos joku lapsista koiria pelkää. Keinot on monet, kunhan vain keksii.
Ilmoita asiaton kommentti