Terveysteetä pakurista
Kankaanpään Seudun maanantaina 2. tammikuuta julkaisema juttu pakurikäävästä innoitti lavialaisen metsätieteen lisensiaatin Jukka Valtasen kertomaan lisää tästä vahvasta luonnonrohdosta.
– Harvalla suomalaisella on tietoa pakurista. Sitä on käytetty terveydenhoitoon vuosikaudet, etenkin Venäjällä, kertoi Valtanen.
Pakurin terveysvaikutuksista on tehty myös väitös.
– Kirsti Kahlos teki väitöskirjan pakurin terveysvaikutuksista vuonna 1987. Hänen tutkimuksessaan paljastui, että pakuri paransi kahta syöpää, naisten rintasyöpää ja walker 256 -karsinoomaa.
Tutkimusten mukaan pakurikääpä sisältää kaikki elimistölle tarpeelliset aminohapot, ja sen ORAC-luku – joka kertoo, miten voimakkaasta antioksidantista on kyse – on esimerkiksi mustikkaan verrattuna 21-kertainen ja suurempi kuin millään tunnetulla ruoka-aineella. Kiinalaisten lääketieteen mukaan pakuria voi käyttää suuria määriä ja pitkiä aikoja ilman haitallisia sivuvaikutuksia. Se pitää kuitenkin muistaa, että pakuri luetaan sieneksi, joten sienille allergiset ihmiset eivät välttämättä voi pakuria käyttää.
Lue lisää torstain 5. tammikuuta Seudusta.



Jokainen saa olla uskossaan autuas....
Ilmoita asiaton kommentti