Katso video: Tykistöprikaatin komentajan mietteet varuskunnan säilymisen varmistuttua
- Varuskunta säilyy. Tykistöprikaatin komentaja everstiluutnantti Pertti Lahtinen kertoi, että Tykistöprikaati lakkaa olemasta, mutta varuskunta säilyy Niinisalossa.
Tykistöprikaatin komentaja everstiluutnantti Pertti Lahtinen joutui keskiviikkona 8. helmikuuta kertomaan puolustusvoimien säätötoimien vaikutuksista Tykistöprikaatin tulevaisuudelle. Lahtinen sai kertoa alaisilleen, lähikuntien päättäjille ja medialle positiivisia uutisia, varuskunta säilyy Niinisalossa. Tykistöprikaati lakkaa olemasta vuoden 2014 lopussa, mutta varuskunta säilyy tulevaisuudessakin osana Porin Prikaatia.
Pelkästään positiivista viestiä ei komentajalla ollut, vaan säästötoimet purevat myös Niinisaloon. Muun muassa Satakunnan Sotilassoittokunta lakkautetaan vuoden 2013 loppuun mennessä.
– Moni tunsi helpotusta, että Niinisalo säilyy, joskin on myös muistettava se, että koskeepa muutos sitten 50, 5, tai 500 niin siellä takana on aina yksilö ja perhe, totesi Pertti Lahtinen eri medioiden haastatteluissa.



Tasapainoista puhetta komentajalta.
Ilmoita asiaton kommentti