Taikuri Vilenin suksihuolto on maailman huippua
- Faktatietoa. Kimmo Vilen käyttää maailman parhaaksi arvostettua Mantec World Cup Integra -erikoishuoltokonetta, joka nostaa suksien pohjan käsittelyn aivan uudelle tasolle.
Jämillä suksihionta.fi -laboratoriotaan pyörittävä Kimmo Vilen tunnetaan hiihtopiireissä ”taikurina”. Esimerkiksi Ristomatti Hakolan suksien luiston taustalla olevan Vilenin osaaminen ei kuitenkaan ole mitään salatiedettä, vaan kokemuksen, tiedon, raudanlujan ammattitaidon ja huippuvälineiden ansiota.
Vilenin asenne on suksihuoltoon on tinkimätön. Miehen tuorein investointi on Mantec World Cup -erikoishuoltokone, joka on ainoa laatuaan Suomessa.
– Minun mielipiteeni on, että kun tehdään, niin tehdään sitten täysillä. Mantec on paras kone, mitä suksihuoltoon on maailmassa tarjolla. Vastaava kone on Norjan maajoukkueen käytössä, kertoi Vilen.
Erikoishuoltokone nostaa suksen pohjan huollon aivan uudelle tasolle. Vilen voi hioa koneellaan suksen pohjaan minkälaisen kuvion tahansa.
– Kuvion leveys ja muoto, isompi tai pienempi kuvio – kaikki onnistuu. Suksen pohjaan voidaan hioa kuvio minkä tahansa kelin mukaan. Kisahiihtäjillä pohjan hiominen on jo melkoista ”formulaa”, mutta aivan tavallinen kuntohiihtäjäkin hyötyy valtavasti suksen pohjan huollosta, vakuutti Vilen.
Kimmo Vilen tietää, mistä puhuu. Moni hiihtäjä – sunnuntaihiihtäjästä aktiiviurheilijaan – on ollut aivan äimistynyt siitä, miten paljon suksen luisto on parantunut hionnan ansiosta.
– Yksi kuntoilija toi 12 vuotta vanhat suksensa ja epäili, että ”tokkopa näistä enää mitään saa aikaan”. Laitoin sukset kuntoon ja kaveri lähti niitä kokeilemaan. Pian hän tuli takaisin ja kysyi, olinko vaihtanut hänen vanhat suksensa uusiin. Niin valtava oli parannus hionnan ansiosta, kertoi Vilen.
– Olen antanut hiihtäjälle joskus sukset testiin pelkän hionnan jälkeen, siis ilman voitelua. Ja silloinkin hiihtäjät ovat ihmetelleet sitä, miten hyvin suksi luistaa.
Erikoiskoneen hionnalla suksen pohja saadaan huokoiseksi, jolloin voiteetkin imeytyvät paljon paremmin. Kun Vilen vielä viimeistelee suksihuollon ”uunissa” 60 asteen lämpötilassa, saa hiihtäjä kuin hiihtäjä suksilaboratoriosta alleen välineet, jotka toimivat kuin maailman huippuhiihtäjien varusteet.
Taikurin takuulla.


