Aurauksissa tiukat kriteerit
- Työn touhussa. Kankaanpäässä katuja auraa useita eri urakoitsijoita. Janne Myllykoski Koneurakointi J. Myllykoskesta aurasi torstaina Voitonkadulla.
Kunnat vastaavat taajamien tieverkoston kunnossapidosta. Kankaanpäässä kadut on jaettu neljään pääkatulenkkiin ja kahdeksaan asuinkatulenkkiin. Edellämainittujen lisäksi on vielä jonkin verran aurattavia yksityisteitä.
– Keskustassa on kaksi pääkatulenkkiä, lisäksi päälenkit ovat Myllymäessä ja Pansialla. Pääkatulenkeissä vaatimuksena on alusterän käyttö, mikä löytyy jokaiselta pääkatuja auraavalta urakoitsijalta. Usein urakoitsijalla on yksi isompi kone, jolla aurataan pääväylät ja pienempi kone, jolla viimeistellään työ esimerkiksi suojateiden kohdilta, kertoi Kankaanpään kaupunginpuutarhuri Ilpo Möttönen.
Kankaanpäässä kevyenliikenteenväylät aurataan suurimmalla prioriteetilla. Kestopäällysteisiä kevyenliikenteenväyliä aurataan Kankaanpäässä eniten ja niistä vastaa kaksi urakoitsijaa.
Urakoitsijat elävät säätiedotusten mukaisessa rytmissä.
– Urakoitsijoilla on 1,5 tunnin valmiusaika hälytyksestä. Sen jälkeen toimenpideaika on lenkistä riippuen 4–7 tuntia. Siinä ajassa katuverkon pitäisi olla aurattu. Viime vuoteen verrattuna tilanne on erilainen. Nyt lunta on satanut lähes joka kerta aamuyöstä. Eli aamuliikenne on joutunut ajamaan melkoisessa sohjossa. Kadut näyttävät siltä, kuin niille ei olisi tehty mitään, vaikka koko kalusto on töissä. Näissä tapauksissa olemme joutuneet priorisoimaan, ensin aurataan ne paikat missä liikennettä on eniten, kertoi Möttönen.
Viime vuoteen verrattuna Kankaanpäässä on jouduttu panostamaan liukkauden torjuntaan enemmän kuin auraukseen.
– Jos aurauksesta on hieman kertynyt säästöä, se on kohdentunut liukkauden torjuntaan. Aina kun jostain kohdasta säästää, toiseen kohtaan joutuu panostamaan.
Lue lisää maanantain 9. tammikuuta Seudusta.





Mitä tilaa, niin sitä saa. Näinhän se on.
Ilmoita asiaton kommentti