Pitkämäen lisäalueen pientalotonteille hinnat
Pitkämäen uusimman lisäalueen pientalotontit tulevat myyntiin tulevan kesän rakentajille. Tällä hetkellä kaupungilla ei ole yhtään vapaata tonttia muilla alueilla kuin Pitkämäessä. Siellä on tonttien kysyntä tasaista.
Ympäristölautakunta hyväksyi tiistaina osaltaan näiden tonttien myyntihinnat ja myyntimenettelyn ja päätti esittää asian edelleen kaupunginhallituksen ja kaupunginvaltuuston hyväksyttäväksi.
Näiden uusien tonttien osalta myyntihinnoittelun perustana käytetään kaupungilla ennestään myynnissä olevien tonttien myyntihintaa. Perushinta on 7 euroa neliöltä. Perushintaan määritetään 0–10 prosentin korotus tontin laadullisten ominaisuuksien perusteella. Käytännössä merkittävin tekijä on, kuinka paljon tontti rajoittuu puistoon.
Puistoon rajoittuvien tonttien hinnaksi on viimeksi myyntiin tulleilla Kaivolan ja Pitkämäen alueilla vahvistettu 7,35 euroa neliöltä. Katujen päällystäminen sisältyy Pitkämäen asuntoalueen tonttien hintaan.
Hinnat vahvistettaneen olemaan voimassa kiinteänä 31. elokuuta 2014 saakka.
Tontit eivät ole olleet aikaisemmin myynnissä, joten ne asetetaan haettavaksi yhteishaulla.
Hakija, joka ei ole vastaanottanut kaupungin tonttia viiden vuoden sisällä ennen yhteishaun hakuajan alkamista, saa etusijan nähden hakijaan, joka on vastaanottanut tontin.Tontin vastaanottamisaika lasketaan kauppakirjan allekirjoituspäivästä.
Omakotitonteille saa kaavan mukaan rakentaa yhden enintään kaksiasuntoisen asuinrakennuksen ja enintään kaksi sitä palvelevaa talousrakennusta. Hakijoita ei aseteta etusijajärjestykseen sen perusteella, onko tontille tarkoitus rakentaa yksi- vai kaksiasuntoinen rakennus.
Näillä kriteereillä varmistetaan, että ensimmäistä taloaan paikkakunnalle rakentavat saavat mieleisensä tontin ja tontti päätyy hakijalle, joka varmimmin rakentaa.
Mikäli yhdelle tontille on useampi hakija samalla sijalla, tontin saaja ratkaistaan arpomalla.


