Turun Sanomien mukaan Tykistöprikaati on liipasimella
- Liipasimella. Huhumylly Tykistöprikaatin lakkauttamisesta pyörii edelleen. Nyt alasajosta uutisoi Turun Sanomat.
Ruudinsavu ei ota hälvetäkseen Niinisalon varuskunnan yltä. Turun Sanomat kertoi torstaina, että kansanedustaja Ilkka Kanervan johtama työryhmä esittää useiden varuskuntien alasajoa ja niiden joukossa Niinisalon varuskunnan lakkauttamista parin vuoden sisällä. Kanerva ei ole listaa julkisuudessa vahvistanut.
Lista lakkautettavista varuskunnista tulee julki maanantaina, kun työryhmä luovuttaa mietintönsä pääministeri Jyrki Kataiselle ja puolustusministeri Stefan Wallinille. Hallituksen ja presidentin ulko- ja turvallisuuspoliittisessa valiokunnassa listan sisältöä käsitellään keskiviikkona.
Turun Sanomien lisäksi Helsingin Sanomat on ollut tietävinään Niinisalon lakkauttamisesta. Satakunnan Kansa uumoili aiemmin tykistöjoukkojen siirtyvän Säkylän alaisuuteen eli toimintojen rajua leikkaamista Niinisalosta. Päätöksen varuskuntien vähentämisestä ja säästöistä tekee valtakunnan ylin vallankäyttäjä, eduskunta.
Pirkanmaan ja Satakunnan kansanedustajat ovat älähtäneet Niinisalon varuskunnan alasajopovailuista. Maakuntien kansanedustajat painottavat, ettei Tykistöprikaatin lakkauttamiseen ole olemassa sotilaallisia eikä aluepoliittisia perusteita.
Niinisalon varuskunnan suurimmat yksiköt ovat Tykistöprikaati ja Koeampumalaitos. Yksiköiden erityisosaamisen lisäksi varuskunnan merkitystä alleviivaa erinomainen Pohjankankaan ampuma-alue, joka on koko Etelä-Suomen tärkein tykistön ja heittimien harjoitusalue. Tykistöprikaatilla on myös tärkeä rooli Länsi-Suomen sotilasläänin valmiusyhtymän kannalta.
Tykistöprikaati kouluttaa vuosittain noin 2500 varusmiestä ja reserviläistä. Varuskunta työllistää suoraan yli 500 henkeä, joista yli 300 on Tykistöprikaatin henkilökuntaa. Joukko-osaston työllistävä vaikutus on lisäksi välillisesti merkittävä niin Kankaanpäälle kuin lähikunnillekin.





Nyt taitaa tulla kunnon jytky !
Mutta ei hätää kaupunki keksii tukimuodon verovaroin.
Toisetn rahoja on helppo sijoittaa.
Ilmoita asiaton kommentti