Pakkanen toi hinauspalvelulle ruuhkakauden
- Matka katkeaa. Hinauspalvelun Harri Widen ei juuri ehdi levähtää pakkasjaksolla. Auto saattaa hyytyä jo vartin kauppareissun aikana.
– Vaimo soitti juuri, ettei hänen autonsa lähde käyntiin. Sattuuhan sitä, kelle vaan, nauroi hinauspalvelun omistaja Harri Widen.
Widen aloitti kiireisen työpäivänsä seitsemältä. Aikaista lopettamista ei tarvitse odottaa. Virtansa menettäneitä autoja odottaa parkkipaikoilla ja tienpenkoilla jonoksi asti.
– Päivä saattaa venyä yöhönkin. Viikonloppuna voi hyvinkin joutua heräämään tien päälle yöaikaan.
Perjantaina iltapäivä on päivän toinen ruuhkahuippu. Widen kaartaa kaupan pihaan, sillä Citymarketissa piipahtanutta naista odotti parkkipaikalla yllätys. Nissan ei lyhyen kauppareissun jälkeen osoittanut elonmerkkejä.
– Näitä on tullut pitkin viikkoa. Akku voi tyhjentyä lyhyessäkin ajassa, kuten kauppareissulla.
Lisälämmittimet vievät akun autoista
Mukavuudenhaluinen ja viluinen autonkuljettaja kytkee mielellään penkinlämmittimet täysille jo autoon istahtaessaan, mutta Widen ei tapaa suosittele. Lyhyellä ajomatkalla kannattaa jättää säähkölaitteiden käyttöä vähemmälle. Akku joutuu muutenkin koville.– Ajoon lähdettäessä penkinlämmitintä ei kannata suorilta laittaa täydellä teholla lämmittämään. Mukavaa se lämmin penkki olisi, mutta akku ei siitä pidä.
Myös lisälämmittien kasvava suosio on lisännyt sammuneita akkuja.
– Lisälämmitintä käytettäessä pitäisi ajaa vähintään sama aika minuuteissa kuin lämmitintä on käyttänyt. Sitä voi pitää nyrkkisääntönä.



kuka vanhempi ostaa lapselle tappokoneen.
Ilmoita asiaton kommentti