Niinistö alueella ylivoimainen, äänestysinto lopahti tyystin
- Sauli Niinistö sai murskaavan kannatuksen Pohjois-Satakunnassa.
Tasavallan uudeksi presidentiksi nouseva Sauli Niinistö oli murskaavan ylivoimainen myös Pohjois-Satakunnassa. Väyrysen ja Soinin kannattajakunta lähti laajasti tukemaan alueellamme Sauli Niinistöä. Vain Kankaanpäässä Pekka Haavisto pääsi näkötuntumaan, muualla äänet kahmi Niinistö.
Äänestysprosentit jäivät tylyn alhaisiksi. Oman ehdokkaan putoaminen toiselta kierrokselta passivoitti laajan äänestäjien joukon. Protestiksi vaaliasetelmalle monet tunnollisetkin äänestäjät jäivät kotiin. Kankaanpääläiset äänestivät innokkaimmin, mutta äänestysprosentti jäi tiilikaupungissakin vain 66,9 prosenttiin, kun koko maan äänestysprosentti oli 69,0 prosenttia.
Näin äänestettiin Kankaanpään Seudun levikkialueen kunnissa:
Honkajoki: Äänestysprosentti 57,2 prosenttia. Sauli Niinistö äänistä 81,0 prosenttia ja 682 ääntä. Pekka Haavisto äänistä 19,0 prosenttia ja 160 ääntä.
Jämijärvi: Äänestysprosentti 62,4 prosenttia. Sauli Niinistö äänistä 78,1 prosenttia ja 782 ääntä. Pekka Haavisto äänistä 21,9 prosenttia ja 219 ääntä.
Kankaanpää: Äänestysprosentti 66,9 prosenttia. Sauli Niinistö äänistä 73,2 prosenttia ja 4708 ääntä. Pekka Haavisto äänistä 26,8 prosenttia ja 1724 ääntä.
Karvia: Äänestysprosentti 58,9 prosenttia. Sauli Niinistö äänistä 80,7 prosenttia ja 1010 ääntä. Pekka Haavisto 19,3 prosenttia ja 241 ääntä.
Lavia: Äänestysprosentti 61,5 prosenttia. Sauli Niinistö äänistä 73,0 prosenttia ja 726 ääntä. Pekka Haavisto äänistä 27,0 prosenttia ja 269 ääntä.
Pomarkku: Äänestysprosentti 64,7 prosenttia. Sauli Niinistö äänistä 74,6 prosentti ja 940 ääntä. Pekka Haavisto äänistä 25,4 prosenttia ja 320 ääntä.
Siikainen: Äänestysprosentti 59,2 prosenttia. Sauli Niinistö äänistä 78,1 prosenttia ja 782 ääntä. Pekka Haavisto äänistä 21,9 prosenttia ja 219 ääntä.



No voivoi, ne älyköt jotka "protestoivat" jättämällä äänestämättä voivat syyttää vain ja ainoastaan itseään =) Onkos heillä nyt sitten jokin parempi ehdotus siitä, miten tasavallan presidentti valitaan?
Ilmoita asiaton kommentti