Suomen miesten MM-viestijoukkue julki – Ristomatti Hakola avaa viestin

Suomi on nimennyt nelikkonsa miesten MM-viestiin. Debytantti lyödään heti hurjaan paikkaan.

Iivo Niskanen ja Ristomatti Hakola hiihtävät perinteisen osuudet perjantain MM-viestissä.

2.3. 20:00

Perjantaina MM-Planicassa hiihdetään miesten 4x10 kilometrin viesti. Se alkaa kello 13.30.

Joukkue hiihtojärjestyksessä on Ristomatti Hakola, Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen ja Niko Anttola.

Jämin Jänteen Hakolasta tulee 45 vuoteen ensimmäinen suomalainen, joka avaa arvokisansa suoraan viestin avaajana. Edellinen oli ”Rokuan raketti” Esko Lähtevänoja MM-Lahdessa 1978.

Hakola avaa arvokisaviestin jo neljättä kertaa putkeen.

Keskiviikon 15 kilometrillä MM-kisoissa debytoinut Anttola, 20, nousee heti ensimmäisissä aikuisten arvokisoissaan viestijoukkueeseen ja yllättäen ankkuriksi.

Edellinen tämän tempun tehnyt suomalainen oli Iivo Niskanen Sotšin olympialaisissa 2014. Tuolloin Niskanen oli kaksi vuotta vanhempi kuin superlupaus Anttola nyt.

Nuorten MM-mitaleja kahminut Anttola hiihti keskiviikkona 15 kilometrillä (v) sijalle 24. Anttolaa pidetään Suomen mieshiihdon suurimpana lupauksena sitten Iivo Niskasen.

Niskanen hiihtää totutusti kakkososuudella, kuten kaikissa seitsemässä aiemmassakin arvokisaviestissään.

Hyvärinen on mukana viestijoukkueessa viidettä kertaa putkeen.

Kaksi edellistä arvokisaviestiä Suomen ankkurina on ollut Joni Mäki, mutta vaisun kauden hiihtänyt Mäki on lähtenyt jo kotiin Planicasta.

Suomella ei ole MM-Planicasta vielä mitalin mitalia. Miesten viestinkin suhteen odotukset on syytä pitää maltillisina.

Suomen miesten edellinen arvokisamitali on 14 vuoden takaa, eikä joukkue nytkään lukeudu suurimpien mitaliehdokkaiden joukkoon – vaikka vakiomitalisti Venäjä on poissa.

Norja on ennakolta viestin jättisuosikki. Alkukisojen perusteella myös ainakin Ranska ja Ruotsi ovat ennakkokaavailuissa Suomen edellä. Vuosi sitten olympiaviestissä myös Italia jätti Suomen taakseen.

Kysymysmerkkinä oleva Hakolan iskukyky on merkittävässä roolissa Suomen menestysmahdollisuuksien kannalta.

Norja hiihtää perjantaina kokoonpanolla Hans Christer Holund, Pål Golberg, Simen Hegstad Krüger, Johannes Hösflot Kläbo. Kaksi näissä kisoissa henkilökohtaisen mitalin normaalimatkoilta voittanutta hiihtäjää (Harald Amundsen ja Sjur Röthe) jäi ulos Norjan viestinelikosta.

Kärkimaiden joukkueita

  • Norja: Hans Christer Holund, Pål Golberg, Simen Hegstad Krüger, Johannes Hösflot Kläbo

  • Ranska: Richard Jouve, Hugo Lapalus, Clement Parisse, Jules Lapierre

  • Ruotsi: Johan Häggström, Jens Burman, William Poromaa, Calle Halfvarsson

  • Suomi: Ristomatti Hakola, Iivo Niskanen, Niko Anttola, Perttu Hyvärinen

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos