Erityisasiantuntija Pekka Montell Kuntaliiton elinvoima ja talous -yksiköstä katsoo, että kuntatalouden näkökulmasta tuulivoima-asioissa merkitsevät suoraan lähinnä kiinteistöverotulot, sillä tuulivoimapuiston operointi ei tuo mukanaan juurikaan työpaikkoja.
”Kiinteistöverot painavat eniten kuntatalouden näkökulmasta” – Kuntaliiton Pekka Montell avaa tuulivoiman hyötyjä ja haittoja
Mitä ovat tuulivoiman hyödyt ja haitat yksittäisille kunnille? Kuntaliiton asiantuntijat vastaavat kysymyksiin verotuksesta ja muista vaikutuksista. Parhaillaan vireillä olevien hankkeiden mahdollisista vaikutuksista ei Kuntaliitossa ole seurantaa tai dataa olemassa.
Ilmasta rahaa. Kiinteistöverotuotot houkuttavat kuntia ja kuntien on mahdollista asettaa voimalarakennusten ja -rakennelmien osalta veroprosentti 3,10:een, mikäli voimalaitoksen nimellisteho ylittää 10 megavolttiampeeria tai jos kyseinen nimellisteho ylittyy voimalaitoksen kanssa samaan jakeluverkkoon tai kantaverkkoon liitetyillä voimaloilla.